Svatba v květnu: proč nevěřit na pověry?

Rozkvetlé třešně v květnu

Květen je nádherný měsíc, kdy třeba u našich německých sousedů počty uzavřených svateb každoročně trhají rekordy. Češi mu však ne a ne přijít na chuť. Proč se mu tolik párů raději vyhýbá? A je jeho špatná pověst i v dnešní moderní době oprávněná? Pojďme se podívat, proč svatbu v květnu nezavrhovat!

My Češi to s květnem máme složité. Že je „máj, lásky čas“, to ví každý už od dob Karla Hynka Máchy. Květen je měsícem milenců a lásky, který se začíná romantickým polibkem pod rozkvetlou třešní. Na druhou stranu nás ovšem lidová slovesnost straší rčeními, jako je “svatba v máji, do roky máry”. A teď babo raď. Je ta svatba v jednom z nejromantičtějších měsíců v roce dobrý nápad, nebo se jí raději vyhnout velkým obloukem?

Nejoblíbenější svatební měsíc? U sousedů zaslouženě květen!

V zahraničí mají ohledně květnových svateb jasno. Za oceánem i v západní Evropě se tradičně řadí mezi vrcholy svatební sezóny. U Američanů májové termíny svateb suverénně trhají rekordy a v Británii se letos v jediný květnový den plánuje brát na 3 000 párů. Jen u nás se na prázdných radnicích a v kostelech místo oddavků pořádá leda tak generální úklid. Čím to?

 

České obavy a prázdné sály

U nás se v květnu dodnes odváží vzít jen málokterý pár. Celý měsíc obestírá opar neštěstí, který se podle lidových pověr má nalepit na každého, kdo by sňatek riskoval. Prý toho, kdo se během května vezme, potká špatný osud. Pokud milenci počnou dítě, hrozí mu smrt. Podle jiných zkazek dokonce do roka zemře sama nevěsta. 

Věděli jste však, že za všemi těmito legendami nejspíš stojí docela prozaické důvody? Ve středověku, kdy vznikly, lidé většinu času pracovali na polích. Měli mnohem horší potravu a lékařská péče se povětšinou omezovala na pouštění žilou. Navíc tehdy život plynul podle církevního kalendáře. Jasně, říkáte si. Ale jak to souvisí právě s květnovými svatbami?

 

Práce na poli a ledové zimy

Pokud se dvojice vzala v květnu, nebylo výjimkou, že žena vzápětí otěhotněla. Datum narození děťátka by pak připadalo na leden nebo únor. Jenže to jsou zovna nejmrazivější měsíce v roce. Novorozeněti během nich nejvíce hrozilo nastydnutí a zápal plic. 

Lednový nebo únorový porod nešetřil ani rodičku. Po dlouhé zimě ženám zoufale chyběly živiny. Jídla bylo málo, lidé se museli spokojit s čímkoli, co ještě zbývalo. Mladá maminka tak byla vystavena zvýšenému riziku, že kvůli celkové slabosti nezvládne ve zdraví porod. Pokud přežila? Stejně neměla vyhráno. Mohla trpět nedostkem mléka. A pak zase strádalo děťátko.

Tím však výčet potenciálních potíží nekončil. Květnová svatba a těhotenství s sebou totiž v minulých dobách nesly i další riziko: období žní. Poddaní v našich krajích měli na podzim povinnost pomáhat se sklizní obilí na polích vrchnosti. Přitom ale potřebovali zajistit také vlastní obživu. Na srpen a září tudíž připadalo nejhektičtější období roku. Kdo měl ruce, musel je přiložit k dílu. Nastávající maminka jen stěží držela krok. Dřina často vyústila v potrat.

Svatba v květnu ve 21. století

Dnes je ovšem všechno úplně jinak. Díky antikoncepci si páry samy určí, kdy začnou pracovat na potomku. Nechcete zimní mimčo? Tak nebude. Žně se většiny z nás netýkají. Panstvo? Dávno vyhnané. Na nákupy chodíme i v zimě do supermarketu. Proč tedy nedat květnové svatbě šanci?

Výhody májové veselky

Svatba v květnu má nenapodobitelný půvab. Aprílové přeháňky jsou konečně historií. Sluníčko ještě nepraží, ale už se můžete kochat krásnými, světlými dny. Všechno se čerstvě zelená, kvetou stromy a zvířata vyvádí mláďata. Je to mimořádně romantické období. Dodá vašemu obřadu výjimečný punc.

Že jste spíš pragmatického ražení? Stejně zpozorněte. Květen je na svatbu ideálním měsícem i kvůli organizaci a úsporám. Vyhnete se hlavní svatební sezóně. Tudíž vás vyjde levněji třeba pronájem prostor. Nebudete se muset přetahovat o nejpěknější obřadní síň. A taky budete mít klid na výběr dokonalých svatebních šatů. Třeba u nás, ve studiu Agnes.